„Zielona szkoła” – sukces ROD im. Ceynowy w Wejherowie

2210.2015

Działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Floriana Ceynowy w Wejherowie mogą poszczycić się nie lada sukcesem ponieważ udało się im przeprowadzić inwestycją pod nazwą „Zielona szkoła – uczmy dzieci dbania o przyrodę”.

Projekt został przygotowany i przeprowadzony jako pierwsza inwestycja w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Wejherowa.

Pomysłodawcą i inicjatorem projektu jest Pan Kazimierz Miotk, Prezes Zarządu ROD im. Ceynowy w Wejherowie.

ROD im. Ceynowy dysponował niezagospodarowanym terenem przy świetlicy ogrodowej. „Czytałem o różnych projektach, które był już realizowane w różnych częściach kraju i wpadłem na pomysł, żeby zrobić u nas zieloną szkołę w ramach budżetu obywatelskiego” tłumaczy jest Pan Kazimierz Miotk, Prezes Zarządu ROD im. Ceynowy w Wejherowie a jednocześnie pomysłodawca i inicjator projektu.

Projekt „Zielonej szkoły” zakładał utworzenie w ogrodzie miejsca, w którym dzieci mogą poprzez bezpośredni kontakt z przygodą uczyć się o ekologii, ogrodnictwie i zdrowym trybie życia. „Będzie to nauka przez praktykę. Dzieci będą zajmować się pracami ogrodniczymi. Podczas lekcji uczniowie poznają na czym polega siew, sadzenia i pielęgnacji roślin” – dodaje Pan Miotk.

IMG_4690   IMG_4688

W ramach inwestycji dokonano uprzątnięcia dotychczas niezagospodarowanego terenu. Usunięto zadrzewienia i zakrzewienia oraz rozebrano stare ogrodzenia. Uporządkowany teren zagospodarowano na nowo poprzez wykonanie chodnika z kostki brukowej, ustawienie czterech tablic informacyjnych o florze i faunie występującej w ogrodach a także przygotowanie miejsca pod grządki oraz umieszczono stoły i ławki ogrodowe Całość stanowi przestrzeń edukacyjną, z której korzystać będą przede wszystkim uczniowie pobliskiego Zespołu Szkół nr 3.

Wykonanie wszystkich prac budowlanych zostało przeprowadzone przez Zakład Usług Komunalnych w Wejherowie Sp. z o.o. Przebieg inwestycji został udokumentowany na poniższym materialne filmowym (dzięki uprzejmości ZUK Wejherowo) :

„Zielona Szkoła” została uroczyście oddana do użytku przy obecności wielu znamienitych gości.

IMG_4768   IMG_4760

Chciałbym serdeczne podziękować za aktywne włączenie się w tworzenie pierwszego w Wejherowie Budżetu Obywatelskiego i zgłoszenie interesującego projektu. Wspólne działania mieszkańców i władz miasta są najlepszą gwarancją rozwoju oraz budowania miejsca przyjaznego wejherowianom. Jestem przekonany, że to miejsce będzie służyło wielu młodym ekologom” powiedział Pan Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa w dniu otwarcia „Zielonej Szkoły”.

„Cieszymy się, że projekt zyskał uznanie i miejskie dofinansowanie” – dodał Pan Kazimierz Miotk.

IMG_4771   IMG_4774

Sukces Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Ceynowy zyskał szeroki rozgłos w lokalnej prasie. O nowej inwestycji można przeczytać w „Expresie powiatu wejherowskiego”, lokalnym „Dzienniku Bałtyckim” , „Pulsie Wejherowa” czy też w Biuletynie Informacyjnym „Nowiny”.

Całemu Zarządowi ROD im. Ceynowy z Panem Prezesem Kazimierzem Miotk należą się serdeczne gratulacja za podjęcie pionierskiej inwestycji, dzięki której ogród działkowy zyskał nie tylko wspaniałe miejsce edukacji i wypoczynku ale także niezwykły prestiż i szacunek.

Galeria zdjęć dostępna pod poniższym linkiem:

"Zielona Szkoła" - ROD im. Ceynowy w Wejherowie

Materiały prasowe:

Pierwszy projekt Budżetu Obywatelskiego zakończony - informacja ze stron internetowej Miasta Wejherowa

Express powiatu wejherowskiego

Gryf Wejherowski

Puls Wejherowa

Biulety Informacyjny Nowiny

MK