Zamieszkiwanie problemem ogrodowym

0202.2016

Temat zamieszkiwania na ogrodach działkowych stał się teraz bardzo medialny. W internecie oraz w prasie można znaleźć kolejne artykuły dotyczące tego problemu. Szczególnie polecamy dwa kolejne artykuły, które zostały zamieszczone na stronie Krajowej Rady:

-------------------------------------------------------------------------------------------

Budownictwo ponadnormatywne i zamieszkiwanie na działkach to przestępstwo

W nawiązaniu do komentarza do audycji „Rozmowy po zachodzie słońca" w Radio Merkury, opublikowanego na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców w dniu 28 stycznia 2016 r. pozwolę sobie dołożyć swój komentarz.

Otóż w mojej ocenie, należałoby przypomnieć działaczom ze stowarzyszenia ogrodowego „Forsycja” i im podobnym, którzy walczą o legalizację bezprawia na działkach, że i oni nie unikną później czy wcześniej odpowiedzialności karnej za to, że zaniechali wykonania ustawowego obowiązku zgłoszenia organowi nadzoru budowlanego faktu wybudowania na działce obiektu z naruszeniem przepisów prawa. O obowiązku tym mówi art. 13 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, która obowiązuje wszystkie stowarzyszenia ogrodowe bez żadnych wyjątków.

Pełna treść: Budownictwo ponadnormatywne i zamieszkiwanie na działkach to przestępstwo

-------------------------------------------------------------------------------------------

Prawdziwe oblicze ROD im. Elizy Orzeszkowej - relacja z Poznania

Temat zamieszkiwania w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, w dodatku w ponadnormatywnych altanach, w ostatnim czasie wzbudza niemałe emocje. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że tzw. „ponadnormatywne altany” to w większości przypadków tak naprawdę kilkupiętrowe domy jednorodzinne, których w ROD nie powinno w ogóle być z uwagi na obowiązujące prawo. Rodzinne Ogrody Działkowe z założenia pełnią cały szereg różnych funkcji, z których może i powinna korzystać lokalna społeczność i działkowcy. Pewne jest jednak, że nie o funkcję zamieszkiwania na działce tu chodzi.

Do Krajowej Rady PZD od pewnego czasu napływają listy i maile od poirytowanych działkowców, którzy sprzeciwiają się całorocznemu zamieszkiwaniu na działce w ponadnormatywnych altanach. Działkowcy skarżą się, ze w ich ogrodach zamiast warzyw, z ziemi wyrastają potężne, betonowe budowle, które nie dość, że są niezgodne z Ustawą o ROD z 13 grudnia 2013 roku, to w dodatku nie posiadają zgody nadzoru budowlanego. Ot samowola budowlana w myśl powiedzenia  „Wolność Tomku w swoim domku”. Sęk w tym, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa i wszyscy bez wyjątków powinniśmy go przestrzegać. Rozgoryczeni działkowcy, którzy nie chcą dalej przymykać oczu na łamanie prawa przez ich sąsiadów, coraz głośniej apelują o zajęcie się tym problemem.

Pełna treść: Prawdziwe oblicze ROD im. Elizy Orzeszkowej - relacja z Poznania