Sytuacja ROD im. Elizy Orzeszkowej w Poznaniu

0302.2016

Poniżej zamieszczamy serię materiałów dotyczących niedawno nagłośnionej sytuacji ROD im. Elizy Orzeszkowej w Poznaniu. Zachęcamy do zapoznania się z pełną relacją:

Prawdziwe oblicze ROD im. Elizy Orzeszkowej - relacja z Poznania

Temat zamieszkiwania w Rodzinnych Ogrodach Działkowych, w dodatku w ponadnormatywnych altanach, w ostatnim czasie wzbudza niemałe emocje. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że tzw. „ponadnormatywne altany” to w większości przypadków tak naprawdę kilkupiętrowe domy jednorodzinne, których w ROD nie powinno w ogóle być z uwagi na obowiązujące prawo. Rodzinne Ogrody Działkowe z założenia pełnią cały szereg różnych funkcji, z których może i powinna korzystać lokalna społeczność i działkowcy. Pewne jest jednak, że nie o funkcję zamieszkiwania na działce tu chodzi (więcej...)

OZ w Poznaniu skierował pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie zamieszkiwania na terenie ROD i budowy ponadnormatywnych altan

W ostatnim czasie palący pozostaje problem budowy ponadnormatywnych altan na terenie rodzinnych ogrodów działkowych i całoroczne  w nich zamieszkiwanie. Tymczasem przepisy prawa powszechnego i związkowego jasno określają parametry altan w ROD (do 35 m kw.), jak również zawierają zakaz zamieszkiwania na ich terenie.

Niestety nie wszyscy użytkownicy działek w ROD respektują przepisy prawa. Niektórzy „działkowcy” walczą o zmianę obecnych przepisów prawa, które pozwoliłyby na legalizację ich ponadnormatywnych „altan”, a te z rzadka przypominają już powszechne rozumienie tego pojęcia (więcej...)

Mieszkać na działce czy wypoczywać? - konferencja prasowa w Okręgowym Zarządzie PZD w Poznaniu

W poniedziałek 1 lutego w siedzibie Okręgu Poznańskiego PZD odbyła się konferencja prasowa poświęcona nagłośnionym w ostatnich dniach przez media problemom zamieszkiwania oraz ponadnormatywnych altan na  Rodzinnych Ogrodach Działowych. Konferencja ta była swego rodzaju odpowiedzią na pikietę działkowców zamieszkujących na działkach, która miała miejsce w piątek 29 stycznia br. pod Urzędem Miasta Poznania (więcej...)