Ogrodnictwo a roślinność inwazyjna - kodeks dobrych praktyk

2204.2016

„Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia" - to tytuł kodeksu dobrych praktyk, który został opublikowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Publikacja ta została stworzona z myślą m. in. o osobach uprawiających własne ogrody, jak również zawodowo zajmującym się ogrodnictwem, osobom którym nieobojętna jest ochrona przyrody i troska o środowisko.

Krajowa Rada PZD została zaproszona do grona organizacji wspierających rozpowszechnianie tej publikacji, dzięki czemu możliwe będzie ograniczenie przenikania roślin gatunków obcych z ogrodów i terenów zieleni do dzikiej przyrody. Wiele z nich to gatunki bardzo inwazyjne, które szkodzą środowisku naturalnemu. Publikacja zawiera zbiór zasad określających jak postępować z roślinami należącymi do gatunków obcych, aby ograniczyć ich wpływ na dziką przyrodę. Ponadto w Kodeksie znajdują się karty informacyjne o roślinach należących do inwazyjnych gatunków obcych stosowanych w ogrodnictwie. W karcie można znaleźć opis rośliny i praktyczne zalecenia jak uprawiać ją w sposób bezpieczny dla rodzimej przyrody.

Dokument ten został opracowany przez grono ekspertów, a treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej.

Publikację można pobrać w wersji elektronicznej:

Kodeks dobrych praktyk - Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnego pochodzenia