Wielkie Święta w ROD - ogrody świętują rocznice

1208.2016

W każdym roku zdarza się tak, że ogrody działkowe obchodzą swoje jubileusze istnienia. Oczywiście czasem ciężko nam sięgnąć pamięcią do początków ogrodu, jest to na pewno łatwiejsze w przypadku młodych ogrodów (jak np. ROD im. Jana Heweliusza w Gdańsku), ale o ile trudniej w ogrodach dużo starszych? Dla wielu młodych działkowców zaskoczeniem jest fakt, że niektóre ogrody odnotowują 100 rocznice istnienia. Przecież od wielu lat słyszeli, że ogrody działkowe to relikt PRL, a co to za relikt, który od PRL jest starszy o dobre 40 lat? Jednakże przyznać musimy też, że wiele ogrodów powstawało także w latach 1960 - 1990 i był to czas kiedy ogrody były tworzone przez poszczególne zakłady pracy. Mieliśmy zatem ogrody "stoczniowe", "mechaniczne", "fosforowe" itp. które wyróżniały się tym, że naszymi sąsiadami na działkach byli nasi koledzy i koleżanki z pracy. Dziś wiele starszych osób z rozrzewnieniem wspomina stare dobre czasy (w końcu "stare czasy" zawsze są dobre), które my sami dzisiaj możemy odnaleźć jedynie w kronikach ogrodowych i starych fotografiach.

Dobrą okazją do takich wspomnień, do odkurzenia oraz wystawienia na publiczny pokaz ogrodowych kronik, zdjęć, dyplomów i pucharów są właśnie jubileusze rocznicowe. Oprócz ogrodowych festynów, kiełbasek z grilla oraz zabaw - dobrze jest zajrzeć do tego co dawniej bywało. Wiele ogrodów działkowych kryje swoje własne historie, które dziś wydają się czasem nieprawdopodobne. Któż dziś pamięta czasy w jednym z gdańskich ogrodów gdzie zamiast upraw z ziemi wykopywało się bursztyny, a zatem przed jakimkolwiek działaniem trzeba było nawieźć kilka ciężarówek ziemi? Kto zna historie z powstawania ogrodów wojskowych, gdzie wiele zależało od odpowiedniego rozkazu dowódcy, a wszystko w ogrodzie było dosłownie "pod linijkę"?

Tegoroczne rocznice, w tym 35 rocznica powstania Polskiego Związku Działkowców skłaniają do wielu takich retrospekcji i wspominania dawnych dziejów i historii, które kiedyś utrwalane były jedynie na czarno-białych fotografiach. W tym roku wiele ogrodów Okręgu Pomorskiego obchodzi swoje rocznice, zachęcamy zatem do tego aby w ramach obchodów odświeżać nasze ogrodowe kroniki i szukać osób, które mogą podzielić się opowieściami o początkach ogrodu. Zachęcamy także do  przekazywania do nas swoich opowieści w dowolnej formie, dokumentu elektronicznego, listu czy też kompletu fotografii. Najciekawsze będziemy publikować na naszej stronie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Najbliższe ogrodowe jubileusze:

  • ROD im. Kasprowicza w Tczewie - 105lecie będzie obchodzić 27 sierpnia 2016 r.
  • ROD im. Sikorskiego w Kwidzynie - 70lecie będzie obchodzić 20 sierpnia 2016 r.
  • ROD "Janowo" w Rumi - 30lecie będzie obchodzić 20 sierpnia 2016 r.
  • ROD "Marysieńka" w Gniewie - 70lecie będzie obchodzić 2 września 2016 r.
 
AL