wrotatczewa.pl: "Działkowcy pochwalili się plonami"

3008.2016

Tczewskie Dożynki Działkowe to oprócz wystawy plonów także okazja do dobrej zabawy.

Tczewskie Dożynki Działkowe odbyły się w Tczewie już po raz 24. Od kilku lat impreza odbywa się poza ogródkami działkowymi i adresowana jest do wszystkich mieszkańców miasta. Organizują je wspólnie działkowcy i prezydent Tczewa. W tym roku działkowe święto plonów odbyło się na kanonce. Połączone zostało z obchodami 105-lecia  najstarszych  Rodzinnych Ogrodów Działkowych  w naszym mieście – ROD im. J. Kasprowicza (ul. Targowa).

Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele pw. Św. Józefa. Stamtąd działkowcy przemaszerowali na kanonkę, gdzie zaplanowany został festyn.

W okręgu tczewskim znajduje się 12  ogrodów działkowych (11 w Tczewie i 1 w Lubiszewie). Ogrody zajmują łącznie ponad 150 ha i skupiają 3478 działek.  Największy i najstarszy z ogrodów to ROD im. Jana Kasprowicza, który rozpościera się na 20,2 ha.

- Przez lata zmieniała się funkcja ogródków działkowych – mówił Henryk Drewa, prezes ROD im. J. Kasprowicza. – Początkowo służyły one zapełnieniu domowych spiżarni, potem były źródłem ekologicznej żywności, dzisiaj to przede wszystkim funkcja rekreacyjna.

H. Drewa podziękował władzom samorządu miasta za zrozumienie problemów działkowców i  niesłabnące wsparcie.

Podczas części oficjalnej, wyróżniającym się działkowcom wręczono  odznaczenia „Za zasługi dla Polskiego Związku Działkowców” oraz odznaki „Zasłużony działkowiec”.

Wręczone zostały nagrody w konkursie prezydenta Tczewa na „Najładniejszą działkę miasta Tczewa”.

Komisja w składzie:

  1. Marianna Niemczuk – przewodnicząca,
  2. Celina Zajda – członek,
  3. Janusz Landowski – sekretarz

po oględzinach wskazanych działek, w dniach 28-29.06.2016 r. dokonała wyboru najciekawszych działek miasta Tczewa, w następujących kategoriach:

Działki rekreacyjne

I miejsce – SZELĄG Janusz i Mirosława - działka nr 94 – ROD „Nad Wisłą” II miejsce – GLINIECKA - działka nr 349 – ROD im. Kasprowicza III miejsce – HENNIG Jadwiga i Ryszard - działka nr 375 – ROD im. Sikorskiego

Działki warzywno – rekreacyjne

I miejsce – WAŃDOCH Agata i Eugeniusz - działka nr 1 – ROD im. Kasprowicza II miejsce – FILAŃSKI Ryszard - działka nr 46 – ROD im. Witosa III miejsce – KOLASA Irena - działka nr 159 – ROD im. Sienkiewicza

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości od 100 do 500 zł.

Ogłoszone zostały również wyniki zawodów wędkarskich dla działkowców, które odbyły się 13 sierpnia. W kategorii zespołowej, I miejsce zdobyli działkowcy z ROD Kolejarz, II miejsce – z ROD im. Wł. Sikorskiego, a III miejsce – ROD im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. W kategorii indywidualnej zwyciężył Zbigniew Smok, drugie miejsce zdobył Paweł Sinczuk – obaj z ROD kolejarz, a trzecie miejsce zajął Jan Jewiarz z ROD im. księcia Sambora.

Jak co roku działkowcy ze wszystkich tczewskich ogrodów przygotowali swoje stoiska, aby pochwalić się plonami. Dla najmłodszych Urząd Miasta przygotował tzw. strefę malucha, gdzie dzieci mogły bezpiecznie się bawić, Fabryka Sztuk zorganizowała malowanie twarzy. Na wszystkich czekała bezpłatna grochówka oraz kawa i herbata. Ci, którym apetyt dopisywał skorzystali z oferty Koła Gospodyń Wiejskich serwowały ciasta i inne przysmaki.

Na działkowym festynie nie zabrakło muzyki. Zagrała Wesoła Kapela, zespół Lecimy oraz dwie młodziutkie wokalistki – Kalina Kortas i Laura Dziąba.

M.M. Źródło