Kalendarz biodynamiczny przyjacielem każdego działkowca

3011.2016

Biodynamicznie = lepiej

Coraz więcej osób stosuje na swoich działkach zasady biodynamiki. „To naprawdę działa” – mówią dotychczasowi sceptycy. Ogrodnictwo biodynamiczne stawia na pełną harmonię działalności człowieka z naturą i dobre funkcjonowanie ekosystemu. To ekologiczne podejście do przyrody, której sami jesteśmy przecież częścią.

kalendarz_bio_2017Uprawa biodynamiczna owoców i warzyw wykorzystuje naturalne rytmy przyrody, nie skaża środowiska środkami chemicznymi, daje produkty wysokiej jakości. Dzięki stosowaniu m.in. płodozmianu i uprawy współrzędnej uzyskiwane plony zbliżone są do tych z rolnictwa tradycyjnego, a co najważniejsze, są doskonałej jakości – wyróżniają się wyśmienitym smakiem, aromatem, barwą i dużą wartością odżywczą. Są znacznie bogatsze w witaminy i składniki mineralne niż te pochodzące z upraw konwencjonalnych oraz można je znacznie dłużej przechowywać. Dlatego żywność biodynamiczna jest poszukiwana przez osoby dbające o zdrowie. Właściciele ogrodów biodynamicznych zauważyli, że nasiona zebrane z własnych roślin często lepiej kiełkują niż te ze sklepu. Rośliny z nich wyrosłe są silniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki.

pzd_kalendarz_bio_2017-17W biodynamice poprzez działania profilaktyczne, a nie bezpośrednie zwalczanie, hamujemy rozwój szkodliwych organizmów. Jeżeli jednak istnieje niebezpieczeństwo nadmiaru szkodników i chorób stosuje się biologiczne preparaty, które nie pozostawiają w roślinach, jak i glebie żadnych szkodliwych dla zdrowia pozostałości. O specyfice tej metody decyduje też stosowanie preparatów biodynamicznych.

pzd_kalendarz_bio_2017-10

Uprawa biodynamiczna obejmuje wiele zagadnień ogrodniczych – od prawidłowej uprawy gleby, po optymalne terminy siewu/zbioru, pielęgnacji i ochrony roślin. Dlatego warto korzystać z dobrych poradników w tym temacie, np. corocznie wydawanego przez Wydawnictwo „działkowiec” Kalendarza biodynamicznego. „Kalendarz biodynamiczny 2017” pomoże m.in. założyć ogród biodynamiczny, zrozumieć i wykorzystać znaczący wpływ Księżyca na przebieg procesów zachodzących w ogrodzie, dowiedzieć się kiedy najlepiej wykonywać prace ogrodowe, by spotęgować dobroczynne wpływy natury, przygotować naturalne środki ochrony roślin oraz kompost – najlepszy i najtańszy nawóz organiczny, dowiedzieć się jakie rośliny sadzić obok siebie, aby zamiast niekorzystnego oddziaływania, wzajemnie się stymulowały.