Szkolenie dla działkowców w ROD ks. Sambora II w Tczewie

1311.2018

W dniu 07.11.2018 w świetlicy ROD ks.Sambora II w Tczewie zostały przeprowadzone warsztaty na temat : ,,Nowoczesne technologie uprawy roślin – przyjazne dla człowieka i środowiska’’

,,Celem warsztatów było nabycie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych w zakresie ochrony i przywrócenia właściwości użytkowanej gleby poprzez stosowanie nowoczesnych technologii uprawy rośli oraz ochrony wód gruntowych poprzez stosowanie zrównoważonego nawożenia, wapnowania i nawadniania/odwadniania.” (cytat z certyfikatu który otrzymali uczestnicy szkolenia).

Warsztaty poprowadził prezes Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników w Słupsku mgr inż Bolesław Giczewski we współpracy z mgr Dorotą Duch.

Uczestnicy wysłuchali bardzo ciekawego wykładu popartego prezentacją na temat nawożenia, mikroklimatu na działce, metod ochrony roślin. Była też mowa o roślinach wskaźnikowych, sąsiedztwie roślin, owadach pożytecznych itp. Podczas dyskusji działkowcy pytali o różne rzeczy , ale też dzielili się swoimi bogatymi doświadczeniami w uprawie roślin na działce. Na zakończenie każdy z uczestników szkolenia otrzymał przyrząd do mierzenia kwasowości i wilgotności gleby oraz certyfikat o ukończeniu warsztatów.

Warsztaty są współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dzięki dobrej współpracy Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku z oddziałem SITR w Słupsku warsztaty takie odbyły się już w Malborku – ROD Kolejarz, Sztumie – ROD Relaks, w Kwidzynie – ROD Sikorskiego, Pruszczu Gdańskim – ROD Kraszewskiego.

W listopadzie jeszcze zaplanowane są w ROD Nad Wisłą w Tczewie, w ROD Kościuszki w Pucku i ROD Sucharskiego w Wejherowie.

MHN

Galeria