Nie tylko choinka, czyli jakie rośliny umilą Święta?

1912.2018

Dekoracje świąteczne z popularnych krzewów

Krzewy liściaste o ozdobnych, zimozielonych liściach, które warto wykorzystać, jako świąteczne ozdoby to np. ostrokrzewy (Ilex) o efektownych, zimozielonych liściach i kulistych, czerwonych owocach. Jego gałązki posłużyć mogą do układania ozdobnych, świątecznych wianków często wieszanych na drzwiach (szczególnie w USA i Europie Zachodniej).

Niemniej ozdobne, zimozielone liście ma także mahonia (Mahonia), której liście w okresie zimy przebarwiają się na purpurowo, co dodatkowo uatrakcyjnia wszystkie sporządzane z jej liści ozdoby i stroiki.

Wszelkiego rodzaju kompozycje świąteczne możemy wykonać także przy użyciu innych zimozielonych krzewów i krzewinek o ozdobnych (często pstrych) liściach, które często uprawiamy na działkach. Są to np.: barwinek (Vinca), bluszcz (Hedera), czy trzmielina Fortune`a (Euonymus fortunei), które mają wiele atrakcyjnych odmian.

Bardzo ciekawą, mniej znaną krzewinką ogrodową, która umili święta jest golteria (Gaultheria procumbens). Dorasta zaledwie do 20 cm wysokości i szerokości, a jej największy walor ozdobny to pojawiające się już wczesną jesienią liczne, drobne, czerwone i kuliste owoce, a także zimozielone liście. Golterię można ustawić w domu w ozdobnej doniczce, ale krótko po Świętach lepiej przenieść ją w chłodniejsze miejsce, a wiosną – do ogrodu. Atrakcją w czasie Świąt może być też kwitnący w zimieciemiernik biały (Helleborus niger), którego białe kwiaty i zimozielone liście mogą stać się świąteczną ozdobą.

Jakie rośliny domowe są ozdobą Świąt?

W okresie Świąt, w naszych domach od lat króluje gwiazda betlejemska (Euforbia pulcherrima) zwana również poinsecją lub wilczomleczem nadobnym. Gatunki należące do tego rodzaju mają zwykle niewielkie kwiaty, a największą ich ozdobą są jaskrawo ubarwione liście – tzw. przykwiatki (przez większość z nas uznawane właśnie za kwiaty). U wielu odmian mają one efektowne ubarwienie – czerwone, różowe lub kremowe.

Równie atrakcyjną, niewielką rośliną doniczkową, ozdobną w czasie świąt jest nertera. Jej nie rzucające się w oczy kwiaty przekształcają się z czasem w drobne i liczne owoce o kolorze białym, żółtym, pomarańczowym lub czerwonym w zależności od odmiany.

Maciej Aleksandrowicz

Instruktor ds. ogrodniczych OZM PZD

Galeria