Zieleń to Życie

1009.2019

W dniach 5–7 września 2019 r. na terenach „Expo Warszawa XXI” odbyła się 27. Międzynarodowa Wystawa „Zieleń to Życie” połączona z 4. edycją wystawy „Flower Expo Polska”. Tegoroczne targi odbyły się pod hasłem „Naturalny wybór”, co miało zwrócić uwagę na fundamentalną rolę zieleni w życiu człowieka oraz jego zamiłowanie do roślin i kwiatów.

                            

Wystawa skierowana była zarówno dla gości profesjonalnych jak również ogrodników amatorów, użytkowników działek w ROD i ogrodów przydomowych, którzy licznie odwiedzali tereny targów. Na ekspozycjach uczestnicy mogli zapoznać się m.in. z najnowszymi osiągnięciami w technologii ogrodniczej oraz hodowli roślin ozdobnych a także obejrzeć przebogatą ofertę producentów drzew, krzewów, bylin, roślin doniczkowych oraz sprzętu i akcesoriów dekoracyjnych do ogrodu. Zorganizowane zostały też liczne pokazy, warsztaty i seminaria związane z pielęgnacją roślin, projektowaniem ogrodów, oprogramowaniem komputerowym a także florystyką.

                            

Wystawa „Zieleń to Życie” jest też jednym z wyznaczników aktualnych trendów w sztuce ogrodowej i doborze roślin do uprawy. W tym roku potwierdziły się tendencje stopniowego odchodzenia od iglaków na rzecz krzewów liściastych, a także wzrastająca popularność bylin ogrodowych. Świadczyły o tym ekspozycje wystawców, a także gatunki i odmiany zgłoszone na „Konkurs Roślinnych Nowości”. Spośród 33 zgłoszonych roślin, większość stanowiły krzewy liściaste (18) i byliny (9), natomiast w zdecydowanej mniejszości były iglaki (2) oraz drzewa (4). Na uwagę zasługuje popularność przepięknych hortensji bukietowych i krzewiastych, których w konkursie wystawiono aż 12! Złoty medal w konkursie zdobyła kolumnowa, bardzo wąska odmiana ’Warmia’ klonu pospolitego, srebrny medal przypadł dąbrówce rozłogowej ’Gold Chang’ o niespotykanym, złocistozielonym kolorze liści. Brązowym medalem zostały uhonorowane ex aequo: judaszowiec kanadyjski CAROLINA SWEETHEART (o dekoracyjnych, wielobarwnych liściach), miskant chiński ’Boucle’ (o oryginalnych, pokarbowanych kwiatostanach), kocimiętka NEPTUNE (kompaktowa, silnie rozgałęziona), pęcherznica kalinolistna TINY WINE GOLD (pierwsza karłowa odmiana pęcherznicy o żółtym ulistnieniu).

                         

Targom towarzyszył kiermasz ogrodniczy, a dla znużonych gości zorganizowano atrakcyjną strefę relaksu na świeżym powietrzu.

Na wystawie „Zieleń to życie” obecne było także Wydawnictwo „działkowiec”, które na swoim stoisku oferowało bogaty wybór roślin i akcesoriów ogrodniczych ze sklepu www.dzialkowiecsklep.pl a także książki ogrodnicze i najnowsze numery „działkowca” i „Mojego Ogródka”. Wśród oferty roślinnej uwagę zwracały m.in. najpiękniejsze odmiany wiosennych kwiatów cebulowych (których termin sadzenia przypada właśnie teraz), wieloodmianowe drzewka owocowe, a także takie rarytasy jak truskawkomaliny, kielichowce wonne oraz bylinowe hibiskusy o ogromnych kwiatach.

Sławomir Milewski, redakcja „działkowca”

Galeria