DZIEŃ ZIEMI 2020

2204.2020

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, obchodzimy to święto naszej planety już po raz 50.

Pierwszy raz obchodzono Dzień Ziemi 22 kwietnia 1970 roku w Ameryce Północnej, a w roku 1990 dzień 22 kwietnia był pierwszym Międzynarodowym Dniem Ziemi.

W tym roku obchody są bardzo utrudnione, gdyż sytuacja jest szczególna - jesteśmy w stanie pandemii. Co roku z tej okazji podejmowanych było mnóstwo działań w terenie – szczególnie młodzież szkolna sadziła symboliczne drzewka, odbywały się przeróżne imprezy, manifestacje, pokazy. W tym szczególnym czasie 2020 roku wszelkie działania dotyczące Dnia Ziemi odbywają się w internecie.

Przewodnie hasło obchodów Dnia Ziemi 2020 brzmi ,,Działania na rzecz ochrony klimatu”

Okres pandemii to bardzo dobry moment też na refleksję ekologiczną. Paradoksalnie natura złapała oddech -  spowolnienie produkcji w wielu dziedzinach spowodowało zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, w wielu miejscach poprawiła się czystość wód (przykładem są kanały w Wenecji, gdzie woda jest przezroczysta i pojawiły się meduzy). Izolacja ludzi spowodowała, że zwierzęta w wielu miejscach wyszły ze swoich kryjówek, często można je spotkać na ulicach miast (to akurat nie jest najlepsze). My Działkowcy możemy również przyczynić się do poprawy naszego środowiska.

Krajowa Rada PZD powołała zespół, który opracował projekt Programu Klimatycznego, idealnie wpisujący się w hasło Dnia Ziemi 2020.

22 kwietnia to symboliczna data, a tak naprawdę Dzień Ziemi powinien być obchodzony przez cały rok, bo codziennie możemy zrobić coś dobrego na naszym ogrodzie, na swojej działce. Biorąc  pod uwagę liczbę członków zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców, będzie to znaczące działanie dla dobra naszej planety.

Ostatnie bezśnieżne zimy, brak opadów powodują bardzo duży deficyt wody, zauważamy ten stan również na działkach. Co możemy zrobić – przede wszystkim racjonalnie i z oszczędnie gospodarować wodą. Podlewajmy rano lub wieczorem, nigdy w godzinach południowych, zbierajmy wodę deszczową, zakładajmy rynny, montujmy zbiorniki lub choćby beczki.

Przestrzegajmy przepisów regulaminu ROD dotyczących zakazu spalania odpadów, segregujmy śmieci, zaniechajmy używania jednorazowych naczyń i ograniczmy używanie toreb plastikowych na rzecz wielokrotnego użytku, a przede wszystkim kompostujmy ,,zielone” zamiast wyrzucać do kontenerów.

Ważną sprawą jest przeanalizowanie przez Zarządy ROD wjazdów samochodów na teren ogrodu.

Warto pomyśleć o dniach bez samochodu…

Zróbmy przegląd alejek ogrodu i zasiejmy trawę tam gdzie jej nie ma, na terenach ogólnych załóżmy łąki kwietne (bardzo modne na zachodzie Europy, ale tez bardzo pożyteczne) – teraz jest idealny czas na takie działania, przecież nie mamy zakazu przebywania na działce, wykorzystajmy to.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę Ziemię - zacznijmy od swojej działki, ogrodu, a to już będzie coś...

 

MHN

fot. pixabay

Galeria