Nasze działki uprawowe

0506.2020

Mówi się, że w dzisiejszych czasach działki w Rodzinnych Ogrodach Działkowych służą w większości jako miejsca rekreacji, spędzania czasu przy grillu itp. Nie do końca jest to prawda. W ostatnich dniach maja odwiedziłam dwa duże ogrody ROD im. A. Domagalskiego w Gdyni i ROD im. H. Sienkiewicza w Tczewie i moje wrażenie jest bardzo pozytywne – większość działek ma charakter uprawowo-rekreacyjny. Mimo dość chłodnej i suchej wiosny (zimny maj, mroźni ogrodnicy), zauważa się bardzo dużo upraw warzywnych prowadzonych w gruncie i pod osłonami, uprawy w skrzyniach, a także w szklarniach i tunelach. Szczególnie coraz częściej zauważa się uprawy w skrzyniach – jest to wygodny sposób szczególnie dla osób starszych, choć nie tylko. Taką skrzynię można posadowić w dowolnym miejscu, a warunki dla roślin są bardzo dogodne – ziemia szybciej się nagrzewa, pielęgnacja roślin jest łatwiejsza i wygodniejsza co zachęca do takiego sposobu uprawy.

 

borówka

ROD Sienkiewicza działka nr 63 uprawiana przez pp. Zytę i Józefa Żyła

W ogrodzie im. A. Domagalskiego, uwagę zwróciła działka nr 55 uprawiana przez panią Teresę. Jest to działka o dużej różnorodności roślin oraz różnych sposobach uprawy. Działka ta doskonale wpisuje się zarówno w Otwarty program nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin, a także w ,,Program klimatyczny”.

Na tej działce każdy metr kwadratowy jest przemyślanie wykorzystany.

Mamy tu wszystko

  •  uprawy warzyw w gruncie

  • ciekawostką jest zastosowanie zmielonych skorupek jaj do obsypywania gleby wokół roślin jako bariera dla ślimaków

  • uprawa w szklarni

  • uprawa w pojemnikach

  • truskawki ściółkowane słomą

  • kwatera sadownicza - drzewa prowadzone szpalerowo

  • kompostowanie resztek zielonych i beczki z gnojówkami

  • zbiórka wody deszczowej do beczek
  • kącik ozdoby z oczkiem i dorodną funkią

Pani Teresa  użytkuje działkę nr 55 od 1982 roku i co roku coś nowego wprowadza (w roku ubiegłym straciła męża, z którym przez wszystkie lata modernizowali działkę). Działka to jej żywioł i bez niej nie wyobraża sobie egzystowania. Wielki szacunek dla jej zamiłowania do dobrego  ,,działkowania”.

Zainteresowanie działkami jest nadal duże – w ROD im. Domagalskiego tylko w maju roku 2020 18 działek zmieniło użytkowników.

 

Marianna Hukała-Niemczuk

St. Instruktor Ogrodniczy

Okręg Pomorski PZD

Galeria