Czytajcie „działkowca”! - 20.11.2020

2011.2020

Woda jest niezwykle istotnym czynnikiem uprawowym, a bliższe poznanie potrzeb wodnych roślin jest szczególnie ważne w obecnych czasach, przy postępujących zmianach klimatycznych. Doradzamy m.in. jak dobierać rośliny w kontekście zróżnicowanych potrzeb wodnych oraz jak im pomagać w przypadku nadmiaru lub niedoboru wody.

W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Czy można zabierać śmieci do domu, gdy pojemnik ogrodowy jest w znacznej odległości od działki?”„Czy po rozwodzie zbycie prawa do działki przez jednego współmałżonka wymaga zgody drugiego?”.

Zimozielone krzewy liściaste znakomicie nadają się do tworzenia trwałych i efektownych kompozycji ogrodowych. Są też wyjątkowe ze względu na swe atrakcyjne ulistnienie oraz kolorowe owoce, które wspaniale prezentują się jesienią oraz podczas zimy. Polecamy najlepsze gatunki i odmiany tych wspaniałych roślin, doradzamy też jak o nie dbać, aby w dobrej kondycji przetrwały zimę!

Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in.: „7 lat temu ocalono polskie ogrody działkowe”, „Zasady bezpieczeństwa w ROD – COVID-19”, „Dokarmianie zwierząt w ROD”.

Przypominamy, że w swojej ponad 120-letniej historii, polskie ogrody działkowe zawsze służyły mieszkańcom miast. Podkreślamy też ogromną rolę PZD,  który aktywnie działa m.in. na rzecz budowania świadomości ekologicznej działkowców, zwiększania bioróżnorodności oraz popularyzowania własnych upraw owoców i warzyw. Jest to szczególnie ważne obecnie, w okresie coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatycznych i pandemii koronawirusa, gdy ogrody działkowe w miastach stały się niezwykle pożądanymi przez ludzi oazami zieleni!

Na zanieczyszczenia powietrza szczególnie narażeni jesteśmy jesienią i zimą, kiedy to obserwuje się największe stężenie pyłów oraz substancji toksycznych. Okazuje się że wiele roślin ma zdolności do oczyszczania powietrza. Polecamy gatunki, które najlepiej pochłaniają pyły, ozon, tlenki azotu, toksyczne związki organiczne. Doradzamy też jak najlepiej wykorzystać je w ogródku!

Poza tym w numerze m.in.:

● Rady na czasie – szkodniki domowych roślin.

● Dodatki zatrzymujące wodę w glebie.  

● Ciekawostki warzywne – szpinak malabarski.

● Poznajemy miody – miód gryczany.

● Zero Waste w ogrodach działkowych!

● Przyrządzamy pyszne i zdrowe owocowe budynie!

 A oprócz tego porady ogrodnicze, relacje z ogrodów, gotowe projekty, artykuły o ochronie roślin, uprawie i nawożeniu oraz wiele innych interesujących tematów!

Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!

Zapraszamy do lektury!

Galeria