Czytajcie „działkowca”! - 19.01.2021

1901.2021

W sprzedaży pojawił się już najnowszy, lutowy numer „działkowca” – największe na rynku pismo ogrodnicze, wypełnione mnóstwem atrakcyjnych i aktualnych tematów! To również znakomita okazja na zamówienie pakietu rocznej prenumeraty „działkowca” – w bardzo atrakcyjnej cenie i z bezpłatną dostawą!


● Fitoncydy są ochronnymi związkami wydzielanymi przez rośliny, ale mogą też bardzo pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Wyjaśniamy jak działają fitoncydy oraz jak najlepiej korzystać z ich właściwości. Przedstawiamy gatunki bogate w fitoncydy, które można uprawiać na działce, ale są wśród nich także rośliny doniczkowe, co jest szczególnie ważne w okresie zimy, gdy dużo przebywamy w mieszkaniach. Z pewnością warto je poznać!

 

● W rubryce „Porady prawne dla działkowców” podajemy wyjaśnienia najważniejszych i aktualnych kwestii prawnych związanych z użytkowaniem działki i członkostwem w Związku. W tym numerze odpowiemy m.in. na pytania „Czy wytwarzając na działce w ROD tylko odpady zielone, trzeba płacić opłatę za śmieci?”, „Jak prawidłowo wyliczyć powierzchnię zabudowy altany działkowej?”.

 

● Róże są królowymi ogrodów i cieszą się ogromnym uznaniem, choć bywają kapryśne i nie są najłatwiejsze w uprawie. Doradzamy jakie odmiany, z jakich grup i do jakich zastosowań najlepiej wybierać. Wyjaśniamy też dlaczego warto unikać tworzenia kolekcji róż, a lepiej włączać je pomiędzy inne gatunki roślin, odpowiednio dobierając, aby móc cieszyć się w pełni ich urokiem przez cały sezon!

 

● Chcecie być na bieżąco? Czytajcie „Wiadomości”! „Tylko w działkowcu” znajdziecie aktualne informacje na temat wydarzeń w Związku i w ogrodach! W tym numerze m.in.: „Budżety obywatelskie – szansa dla ROD”, „Zmiana terminu walnych zebrań ROD w 2021 r.”, „Jubileusz 40-lecia PZD”, „Śmieci w ROD – KR PZD zbadała sytuację”, „Rozwój ROD – dalsze działania Związku”.

 


● Aktualna rzeczywistość pandemii, w której żyjemy, jest dla nas zupełnie nowa i może działać przygnębiająco. A sytuacji nie poprawia też wcale typowa, zimowa szaruga. Jak sobie z tym radzić? Polecamy wiele sprawdzonych sposobów na poprawę naszego samopoczucia – zarówno z zakresu ćwiczeń fizycznych i aktywności na świeżym powietrzu, jak również skutecznych technik psychicznych. Z pewnością warto spróbować!

 

● Rodzinne ogrody działkowe w okresie pandemii cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem, stając się dla wielu rodzin bezpiecznym azylem. Wyjaśniamy na czym polega ten fenomen. Zachęcamy przy tym do pełnego korzystania z walorów działek, m.in. do zakładania upraw użytkowych i prowadzenia ich zgodnie z naturą. Tylko wtedy działki zapewnią nam optymalny wachlarz korzyści, z pożytkiem dla działkowych rodzin i środowiska!


Poza tym w numerze m.in.:
● Rady na czasie – planujemy uprawy z Kalendarzem Biodynamicznym!
● Zakładamy ogród jadalny.
● Ochrona w praktyce – ćma bukszpanowa.
● Poznajemy miody – miód leśny.
● Polecamy egzotyczne zioła do ogródka!
● Przyrządzamy pyszne i zdrowe potrawy z suszonych owoców!

 

A oprócz tego porady ogrodnicze, gotowe projekty, artykuły o ochronie roślin, uprawie i nawożeniu oraz wiele innych interesujących tematów!


Pamiętaj! „działkowiec” to nie tylko cenna wiedza i klucz do sukcesu w uprawie działki, to również recepta na zdrowy styl życia!
Zapraszamy do lektury!

Galeria