Jubileusz 75–lecia istnienia ROD im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie - 16.09.2021

1609.2021

W dniu 11 września 2021 r. uroczyście obchodzono jubileusz 75–lecia istnienia Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. gen. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie.  

Uroczystość rozpoczęto Hymnem Działkowców. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć członków PZD, którzy odeszli na wieczny spoczynek. Prezes Zarządu ROD im. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie Jarosław Parus przywitał wszystkich zebranych gości:

- Jerzego Śnieg - Przewodniczącego Rady Powiatu Kwidzyna,

- Piotra Widza - Zastępcę Burmistrza Miasta Kwidzyna i

- Ryszarda Gurtiakowa - Członka Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.

W trakcie trwania uroczystości gościnnie zawitał Poseł na Sejm RP Marek Rutka.

Prezes Zarządu ROD im. Władysława Sikorskiego w Kwidzynie podczas wystąpienia w kilku zdaniach przedstawił historię powstania ogrodu, nawiązując do obchodzonego w tym roku jubileuszu 40-lecia PZD. W 1981 roku Sejm RP uchwalił ustawę o pracowniczych ogrodach działkowych i powołał do życia PZD, pierwszą ogólnokrajową, niezależną organizację działkowców.  Wspomniał o kolejnych ustawach z 2005 r. i 2013 r., które były niezbędne w celu obrony, zapewnienia bezpieczeństwa oraz niezależności działkowców. Nawiązując do jubileuszu 75-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. gen. Władysław Sikorskiego w Kwidzynie przedstawił historię jego powstania od 1946 roku.

Podczas uroczystości głos zabierali również Burmistrz Miasta Kwidzyna Piotr Widz, który  z okazji 40 lat PZD stwierdził, że jest pełen podziwu dla tak silnie i prężnie działającej samodzielnej organizacji, która skupia w swoich szeregach tak dużą liczbę członków. Pogratulował działkowcom ROD zaszczytnego jubileuszu 75 lat jego istnienia. Zapewnił, że kwidzyńskie ogrody działkowe w pełni spełniają swoją rolę w społeczeństwie lokalnym, a władze samorządowe zdają sobie sprawę z korzyści jakie spełniają tereny zielone w powiecie i mieście Kwidzyn.

Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Śnieg pogratulował tak zaszczytnego jubileuszu. Przypomniał wszystkim, którzy chcieliby zabrać tereny ogródków działkowych pod  budowę, iż stanowią one istotny element w bilansie tlenowym miast, korzystnie wpływając na mikroklimat i często są największą radością gospodarujących nimi ludźmi. Pogratulował działkowcom za ich trud w pielęgnacji działek, smaczne i zdrowe warzywa i owoce, które można było skosztować.

Gratulacje z okazji jubileuszu złożył również, gościnnie przebywający w powiecie kwidzyńskim Poseł na Sejm RP Marek Rutka. Podkreślił jak istotne znaczenie mają ogrody działkowe dla społeczności lokalnej i jak ważna dla działkowców jest organizacja PZD, która jest silna i niezależna.

Przedstawiciel Krajowej Rady PZD Ryszard Gurtiaków złożył gratulacje z okazji jubileuszu ROD. Wspomniał o ogromie trudu jaki muszą włożyć Zarządy ROD, by ogrody były postrzegane pozytywnie, których działalność jest przecież tylko społeczna. Następnie z okazji jubileuszu wręczył Prezesowi ROD puchar od Krajowej Rady PZD i Okręgowej Rady Pomorskiej PZD w Gdańsku. Odczytał listy gratulacyjne od Prezesa Związku Eugeniusza Kondrackiego, Prezesa Okręgu Pomorskiego PZD Mieczysława Kamińskiego i Przewodniczącego Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD w Gdańsku Bogusława Dąbrowskiego.

Jarosław Parus występując jako Wiceprezes Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku w imieniu Okręgowej Rady Pomorskiej PZD wręczył dla Przewodniczącego Rady Powiatu Jerzego Śnieg i Burmistrza Miasta Piotra Widza statuetki z podziękowaniem za dotychczasowe wspieranie działalności Rodzinnych Ogrodów Działkowych w powiecie i mieście Kwidzyn.

Ryszard Gurtiaków i Jarosław Parus z okazji jubileuszu 40-lecia PZD wręczali zasłużonym działkowcom okolicznościowe odznaczenia i dyplomy podpisane przez Prezesa Związku. Puchary i nagrody ufundowane przez Zarząd ROD, Przewodniczącego Rady Powiatu i Burmistrza Miasta za wzorową uprawę działki wręczał Piotr Widz i Jarosław Parus.

Po oficjalnej części działkowcy zaczęli biesiadę, gdzie oprawę muzyczną uprzyjemnił zespół „Szury”. Korzystając z pięknego, słonecznego dnia i gwiaździstego wieczoru zabawa trwała do późnych godzin wieczornych. W trakcie trwania biesiady serdeczne życzenia działkowcom złożył przybyły regionalny zespół folklorystyczny „Marezianki”, który ludowymi przyśpiewkami i pieśniami patriotycznymi umilił czas biesiadującym.

 

Jarosław Parus

Wiceprezes Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku                                                        

                                                                      

 

Galeria