Wrzosy - 21.10.2021

2110.2021

Wrzesień to jeden z piękniejszych miesięcy w roku jeśli chodzi o kolorystykę otaczających nas roślin. Nazwa tego barwnego miesiąca pochodzi od wrzosów – królujących na wrzosowiskach. Miejsca takie projektowane są również na rabatach w ogrodach. Twórcy takich płaszczyzn wzorują się na naturalnie rosnących wrzosach (Calluna) i wrzoścach (Erica).

Przystępując do zakładania wrzosowiska w ogrodzie należy wydzielić odpowiednią powierzchnię, gdyż nie powinna być ona mniejsza niż 20 m². W celu zachowania odpowiednich walorów dekoracyjnych, poza wspomnianymi wyżej wrzosami i wrzoścami, stanowiącymi większość żywych elementów rabaty, należy dołożyć inne rośliny o podobnych wymaganiach stanowiskowych. Najlepszym stanowiskiem dla takich roślin są południowe zbocza lub szczyty łagodnych pagórków, które są słoneczne. Tworzenie wrzosowiska w miejscu mało słonecznym może skutkować pojawieniem się chorób grzybowych lub ograniczeniem kwitnienia. Pagórkowaty teren powoduje również odpływanie nadmiaru wody po deszczach, gdyż rośliny te tolerują suche stanowiska. Jeśli chodzi o glebę, to powinna być ona przepuszczalna i koniecznie mieć kwaśny odczyn pH. Przystępując do sadzenia wrzosów należy pamiętać, że sadzimy je w odległości 20 – 30 cm, biorąc pod uwagę siłę wzrostu danej odmiany (na 1m² powinno być od 12 do 25 szt. roślin).

Wrzesień jest idealnym miesiącem na zakładanie wrzosowiska. Rośliny są wtedy w fazie kwitnienia, dzięki temu każdy uniknie błędów w doborze kolorów kwiatów. W okresie tym są one łatwiej dostępne na rynku. Udając się na zakupy roślin należy zwrócić uwagę na trzy cechy odmian:

  1. Kolor ulistnienia – liście wrzosów występują w kolorze zielonym, szarym oraz żółtym. Wybierając rośliny o różnej barwie liści mamy kolorową rabatę po zakończeniu okresu kwitnienia. W okresie od później jesieni do wczesnej wiosny liście niektórych odmian mogą się przebarwiać. Zjawisko to występuje szczególnie u rośli o żółtych liściach.
  2. Pokrój rośliny – wyróżnić można rośliny rosnące wyżej i takie, które osiągają niższą wysokość. W celu uatrakcyjnienia rabaty należy sadzić odmiany wyższe z tyłu rabaty a niższe z przodu. Istnieją też formy płożące wrzosów, które nadają się idealnie na sadzenia na brzegu rabat, w celu ich wykończenia.
  3. Rodzaj kwiatów – wśród wrzosów znaleźć można rośliny o kwiatach pojedynczych, półpełnych, pełnych oraz wrzosy pączkowe. Te ostatnie są najbardziej dekoracyjne, gdyż nie rozwijają się, dzięki temu licznie zdobią rośliny.

Aby zakładana rabata wrzosowiskowa była urozmaicona warto uzupełnić ją o inne rośliny tolerujące kwaśną glebę oraz słoneczne i suche stanowisko tj. np. Wrzosiec krwisty, Różanecznik czy Azalię japońską oraz rośliny iglaste o karłowych formach.

W celu zabezpieczenia roślin przed zimą warto je okrywać w przypadku bezśnieżnych zim np. gałązkami roślin iglastych lub białą agrowłókniną. Po ustaniu zimy i nadejściu wiosny koniecznie należy przyciąć wrzosy, dzięki czemu będą obficiej kwitły.

mgr Blandyna Łubkowska

redaktor współpracujący z miesięcznikiem „działkowiec”

 

Wrzosy piękny fioletowy dywan. Co zrobić aby cieszył nas przez długi czas. Najlepszym dla wrzosów jest podłoże przepuszczalne, torfowe, piaszczyste, o odczynie kwaśnym. Do odmian ogrodowych najlepiej wybrać gleby próchnicze.

Wrzos ogrodowy jest światłolubny, dlatego sadzimy go na słonecznym stanowisku. Sadzenie w ogrodzie wrzosów powinno się odbywać wiosną między III a IV lub w okresie jesieni od połowy września do połowy października. Podłoże dla wrzosów należy przygotować już rok wcześniej. Sadzimy  na głębokość od 20 do 30 cm.

Wrzosy potrzebują dbania o nie w ciągu praktycznie całego roku. Po sadzeniu istotne jest regularne podlewanie rośliny. Można pod wrzosami wyłożyć kompost wskazane aby był on kwaśny, nawożenie wystarczy wykonać jednorazowo wiosną. Ważne, by wiosną (III/IV) przystrzyc krzewinkę, a także usuwać pędy z zaschniętymi kwiatostanami co doprowadzi do rozkrzewienia się i obfitego kwitnienia.

Bożenna Kaczmarek 

Instruktor ds. ogrodniczych

Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

Galeria