Mali lokatorzy na terenie ROD - 26.11.2021

2611.2021

Rodzinny Ogród Działkowy zgodnie z przyjętą uchwała na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym w 2021 r. przyjął realizację hodowli pszczół na terenie ogrodu.

Mając wśród członków PZD ROD wykwalifikowanego pszczelarza, Zarząd ROD dostarczył ule na teren ogrodu. Pszczoły przyjechały na ogród pod koniec sierpnia br. z woj. warmińsko-mazurskiego w ilości 3 uli - dwóch Wielkopolskich oraz jednym Dadanta. Dostarczone rodziny pszczele wraz z ulami wywodzą się z pasieki, nad którą pieczę sprawował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, który  przekazał ule nieodpłatnie na rzecz ogrodu.

Rodziny pszczele od razu po przyjeździe drugiego dnia rozpoczęły pracę na ogrodzie zbierając pożytek z roślin miododajny, których w miesiącu sierpniu, nie brakowało. Opiekun pszczół określił rodziny pszczele jako zdrowe, silne i w dobrej kondycji.

W okresie zbliżającej się jesieni pszczoły zostały dodatkowo podkarmione, a także profilaktycznie podano leki przeciw szkodnikom i chorobom. Dodatkowo zabezpieczono ule przed gryzoniami oraz odpowiednią warstwą izolacyjną, która ma ochronić pszczoły przed niskimi temperaturami w czasie zimy. Mam nadzieje, że wraz z budzącą się wiosną nasi nowi lokatorzy pojawią się na ogrodzie w pełnym składzie, a dzięki włożonej swojej pracy działkowcy będą mogli pochwalić się większymi plonami.

Wiosną poinformujemy Państwa o ilości przezimowanych pszczoły oraz ich kondycji.

Grzegorz Drozdowski

Sekretarz Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

 

Galeria