Piękny grudzień na działce - 28.12.2021

2812.2021

W grudniu może utrzymywać się pokrywa śnieżna, zamarza również grunt. Krótki dzień i niskie temperatury nie mobilizują nas do wizyt w ogrodzie. Ale warto zaglądać na nasze działki w grudniu, gdyż ozdabiają go ośnieżone lub oszronione krzewy i korony drzew, pozostawione owocostany jarzębiny i dzikich róż. Piękna działka zimą w ROD „Janowo” w Rumi.

Nie brakuje też działkowców, którzy przychodzą po to, by dokarmić ptaki, których na działkach jest sporo. Pamiętajmy ptaki to nasi sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników warto o nie zadbać. Budowanie karmników jest „zapraszaniem ptaków” na działki.

 

Rodzinne spacery w naszym ogrodzie są niezapomniany przeżyciem. Altanki ogrodowe, drzewa i pozostałe rośliny w śnieżnej szacie pięknie się prezentują. Tu i ówdzie widać skrzydlatych gości baraszkujących przy karmnikach.

 

Działki odwiedzają również koty w poszukiwaniu pożywienia. Pamiętajmy o ich potrzebach.

 

Obecność zwierząt wprowadza ożywienie w tym cichym, zimowym krajobrazie, a obserwowanie ich zachowań sprawia dużo przyjemności. Zatem zachęcamy do odwiedzin ogrodów działkowych również w okresie zimowym.

 

Bożenna Kaczmarek

Instruktor ds. ogrodniczych Biura Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

 

Galeria