Nasz własny ogródek ziołowy na działce - 17.01.2022

1701.2022

Ogródek ziołowy, aby przynosił korzyści wymaga upraw w odpowiednich terminach i przestrzegania pewnych zasad. Poniżej  przegląd najpopularniejszych ziół i zasady ich pielęgnacji. Zioła dzielą się na rośliny jednoroczne ich cykl rozwoju to jeden okres wegetacyjny oraz wieloletnie, są to byliny, które żyją więcej niż dwa lata i wielokrotnie wytwarzają nasiona.

Bazylia


Nasłonecznione i osłonięte stanowisko to najlepsze miejsce wysiewu bazylii. Świetnie nadaje się na parapet. Nasiona wysiewamy na przełomie marca i kwietnia a sadzonki do gruntu przesadzamy po 15 maja. Zbiór bazylii to lipiec i początek sierpnia czyli okres w którym kwitnie. Bazylię podlewamy na podstawkę nie podlewamy jej z góry. Jest to roślina jednoroczna, trzeba ją wysiewać w każdym sezonie.

Melisa


Pochodzi z rejonu Morza śródziemnego, to roślina lecznicza i przyprawowa. Jest to roślina wieloletnia, miododajna, ma silnie rozgałęzione kłącze. Najlepiej czuje się w ciepłych miejscach, które nie są narażone na działanie wiatru. Nasiona wysiewamy w połowie marca, natomiast po 15 maja sadzonkę możemy przesadzić do gruntu. Kwitnie od czerwca do września. Melisę powinniśmy często przycinać, dzięki temu silnie się rozkrzewia. Przy wysiewie trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe miejsce na wzrost rośliny.

Lawenda


Naturalne środowisko lawendy to mocno nasłonecznione, suche i wietrzne miejsca. Dobrze więc zapewnić jej takie warunki. Idealnie nadaje się na mocno nasłonecznione stanowiska. Należy ją również oszczędnie podlewać, aby nie dopuścić do przegnicia korzeni. Jest to bylina odporna na mrozy. Wysiewamy ją wczesną wiosną (w marcu) lub w sierpniu. Lawenda kwitnie od czerwca aż do października. Można ją także rozmnażać wiosną i jesienią przez podział kęp.


Kolendra


Kolendra to roślina jednoroczna, dobrze czuje się w nasłonecznionych miejscach – niezależnie czy będzie to nasz ogród, czy kuchenny parapet. Wymaga częstego podlewania. Wysiewamy ją wczesną wiosną – marzec, od razu do gruntu, lub doniczki docelowej, ponieważ nie lubi przesadzania. Kwitnie od czerwca do lipca. Gorące i suche lato sprzyja rozwijaniu się owoców, w tym czasie ograniczamy podlewanie. Dobrze jest wówczas podeprzeć łodygi, gdyż pod ciężarem owoców nogą się połamać.

Majeranek


Majeranek uprawiany jest jako roślina jednoroczna ponieważ jest mało odporny na mróz. Lubi ciepłe i słoneczne stanowiska osłonięte od wiatru. Wysiewamy go pod koniec kwietnia do lekkiej i przepuszczalnej gleby. Nie należy zasypywać nasion, lecz przygnieść tak, jak przy wysiewie trawy. Majeranek wymaga regularnego podlewania. Kwitnie na przełomie lipca i sierpnia, W warunkach domowych i szklarniach możemy go hodować przez cały rok.

Estragon


Estragon to wieloletnia roślina lecznicza i przyprawowa. Wymaga bardzo nasłonecznionego stanowiska – inaczej będzie bez smaku. W ciągu roku podlewamy dwa razy w tygodniu. Latem podlewamy ją częściej ponieważ roślina intensywniej odparowuje i pobiera wodę. Nasiona wysiewamy w czerwcu najlepiej do gruntu. Możemy rozmnażać ją przez podział starszych ziół. Zbiór lipiec i sierpień.

 
Mięta


Mięta to bylina. Kwitnie w czerwcu i lipcu, najlepiej czuje się w zacienionych miejscach. Ważne by obficie ją podlewać. Nasiona można wysiewać w marcu oraz kwietniu. Miętę – tak jak melisę należy przycinać, wówczas bardzo intensywnie się rozrasta.
Mięta to nieprzewidywalna roślina. Jeśli poczuje się dobrze, to zarośnie ogród jak chwast, zaś w innych ogródka nie przyjmie się wcale. Najlepszym sposobem jest uprawianie mięty w zakopanych pojemnikach, by mieć kontrolę nad jej rozrastaniem się. Mięta nie ma wymagań dotyczących pielęgnacji. Musimy tylko pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

Cząber


Cząber to jednoroczna wysoka roślina. Najlepiej rośnie na słonecznych osłoniętych od wiatru stanowiskach. Możemy ją uprawiać na działce jak i na kuchennym parapecie. Nasiona najlepiej wysiewać do doniczek od kwietnia do maja. Do gruntu sadzonki można przesadzić na przełomie maja i sierpnia. Roślinę zbieramy w lipcu obcinając rośliny kilka centymetrów nad ziemią. Kolejny raz możemy zbierać cząber we wrześniu ponieważ szybko odrasta.

Lubczyk


Lubczyk to bylina o rozłożystych liściach, która może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów. Ma mocno rozwinięty system korzeniowy i duże rozmiary dlatego doskonale nadaje się do uprawy na działce. Nasiona wysiewamy jesienią do doniczek (wrzesień, październik), wczesną wiosną przesadzamy do gruntu. Lubczyk to roślina mrozoodporna. Zbiór następuje wiosną lub jesienią.

Tymianek


Tymianek lubi słoneczne, ciepłe stanowiska strona południowa to dobre miejsce na działce. Rośliny podlewamy w razie braku opadów, te uprawiane w doniczkach podlewamy kilka razy w tygodniu. Aby nasiona wykiełkowały potrzebują ciepłej temperatury. Wysiewamy je w kwietniu lub na początku września. Tymianek kwitnie w lipcu i sierpniu fioletowymi kwiatkami.

W następnych artykułach napiszę szerzej o poszczególnych roślinach, ich wpływie na nasze zdrowie, oraz jakie mają zastosowanie w kuchni.

Bożenna Kaczmarek
Instruktor ds. ogrodniczych 
Biuro Okręgu Pomorskiego PZD w Gdańsku

Galeria