Tablice informacyjne w ROD skuteczny sposób komunikacji - 28.01.2022

2801.2022

Mimo że coraz częściej komunikujemy za pomocą mediów elektronicznych, tablica informacyjna w ROD jest wciąż sprawdzonym i dla każdego dostępnym, środkiem informowania przez zarządy o ważnych dla ogrodu sprawach. Ulokowana przy bramie wjazdowej, świetlicy jest swego rodzaju wizytówką ogrodu. Dlatego należy zadbać, aby znajdowały się na niej ważne i aktualne informacje oraz aby wyglądała estetycznie.  

Zgodnie z Regulaminem ROD właśnie m.in. za pośrednictwem  tablicy informacyjnej zarząd ogrodu zawiadamia działkowców o tak ważnej kwestii, jaką jest wysokość opłat ogrodowych (par. 84). Powinien też udostępnić ją instruktorom ogrodowym  (par. 65), aby mogli się tą drogą komunikować z działkowcami. Tablica jest właściwym miejscem do umieszczenia m.in. godzin pracy zarządu, kontaktu do instruktorów, komunikatów dotyczących wywozu odpadów, zakręcania wody, a także udostępnienia bieżącego numeru Informatora Działkowca.

Tablice informacyjne mają szczególną rolę w ogrodach, w których wśród użytkowników działek przeważają seniorzy, nie zawsze korzystający z Internetu. Przekonał się o tym zarząd ROD w Chodzieży na początku pandemii. Właśnie za pośrednictwem tablicy informacyjnej poprosił o zgłaszanie telefonicznie działkowców objętych kwarantanną, aby zorganizować dla nich pomoc  w codziennych zakupach oraz opłaceniu rachunków. Szybki i duży odzew pokazał, że tablice wciąż pełnią ważną rolę. 

Dlatego nadchodząca wiosna jest dobrą okazją, aby zarządy ROD przyjrzały się tablicom informacyjnym. Warto sprawdzić, czy są na nich rzeczywiście ważne bieżące informacje i usunąć stare nieaktualne, czasem spłowiałe w słońcu – a przez to nieczytelne.  Trzeba też zadbać o ich wygląd zewnętrzny, zniszczone z łuszczącą się farbą nie są najlepszą wizytówką ogrodu. Nie powinny być także oklejone ogłoszeniami indywidualnych działkowców. Nie spełniają wtedy swojej roli. Wśród zbyt wielu informacji mogą umknąć ważne komunikaty zarządu ROD, który – warto zaznaczyć - jest dysponentem  tablic w ogrodzie.

Dobrze sprawdzają się oszklone, szczelne gabloty, zamykane na klucz. Komunikaty nie są narażone na działanie deszczu czy śniegu i zawieszanie przypadkowych ogłoszeń przez niepowołane osoby. Wymieniając tablicę warto też zaplanować jej wielkość tak, aby zmieściły się ważne komunikaty, plansze ogrodnicze, Informator Działkowca.

Lidia Sosnowska

Galeria