Sierpień i wrzesień w ogrodzie - 30.08.2022

3008.2022

Sierpień i wrzesień to czas aby zacząć przygotowywać rośliny do następnego sezonu. Można powoli zacząć sięgać po jesienne nawozy. Pod koniec sierpnia można wykorzystać do tworzenia jesiennych dekoracji kwitnące wrzosy.

Krzewy, byliny, rośliny jednoroczne.
Musimy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu rabat kwiatowych


Przycinamy też lawendę. Cięcie przeprowadza się latem, po kwitnieniu. Zabieg polega na usunięciu z krzewu wszystkich kwiatów wraz z wierzchołkiem pędu, bez skracania gałązek.
Cięcie należy przeprowadzić w sierpniu lub najdalej na początku września, aby krzewinki miały jeszcze dość czasu na przygotowanie się do zimy.
Jeśli z letnim cieciem będziemy zwlekać i wykonamy je jesienią, młode pędy, które zdążą jeszcze wyrosnąć po cięciu, nie dadzą rady zdrewnieć przed zimą i ulegną przemarznięciu. Cały krzew również się wtedy osłabi i może mieć problem z przetrwaniem zimy. Rośliny wieloletnie przestajemy nawozić nawozami zawierającymi azot.


W pierwszej połowie sierpnia przeprowadzamy ostanie cięcie żywopłotów. Odchwaszczamy rabaty, krzewy, usuwamy przekwitnięte kwiaty bylin o róż. Pod koniec miesiąca dzielimy karpy piwonii (nie później niż do polowy września). Rośliny sadzimy w żyznym podłożu na głębokości ok. 5 cm, obficie podlewamy po przesadzeniu. Rozpoczynamy sadzenie niektórych gatunków wiosennych kwiatów np. krokusów, przebiśniegów, kosaćców. Aby uchronić cebule przed gryzoniami warto je sadzić w plastikowych koszyczkach do roślin cebulowych. Większość gatunków roślin cebulowych woli podłoże przepuszczalne i żyzne oraz słoneczne stanowisko. Cebule powinno się sadzić na głębokości równej ich trzykrotnej wysokości.

 
W sierpniu zbieramy nasiona bylin i roślin jednorocznych będziemy mogli je wysiać wiosną, zbieramy tez kwiaty na suche bukiety.
W drugiej połowie miesiąca możemy zacząć stosować nawozy jesienne, pomogą one roślinom przetrwać zimę. Zaatakowane przez choroby grzybowe części roślin usuwamy i palimy (nie nadają się na kompost).
Warzywa
Podlewamy i odchwaszczamy grządki oraz dojrzewające krzewy i drzewka owocowe. Części roślin porażone przez szkodniki lub choroby usuwamy, umieszczamy w workach na odpady zielone, (nie wrzucamy ich na kompost).
  
Zbieramy warzywa, wykopujemy cebulę, czosnek, marchew.
 
W przewiewnym i zacienionym miejscu możemy ususzyć zebrane zioła, wieszamy je związane w pęczki. Wycinamy tzw. wilki u jabłoni i gruszy, aby nie zacieniały dojrzewających owoców. Usuwamy liście winorośli, które zacieniają dojrzewające kiście.
Warto posiać i posadzić rośliny, które dadzą plony jesienią i wczesną wiosną (np. szpinak, koper, sałata masłowa, rzodkiew, kalarepa, jarmuż).
W sierpniu sadzimy też truskawki (lub przesadzamy na nowe miejsce – zabieg też należy powtarzać co 3-4 lata). Nie należy sadzić truskawek, w miejscach, gdzie poprzednio rosły pomidory.

W sierpniu możemy cieszyć się kwitnącym ogrodem i plonami, jednocześnie planować jak będzie wyglądała nasza działka na wiosnę.

Instruktor ds. ogrodniczych
Bożenna Kaczmarek

Galeria