„Spotkanie z kulturą i sztuką w ROD” - 08.09.2022

0809.2022

Już po raz dziewiąty pani Prezes Stowarzyszenia „Kultura i Zdrowie w Rodzinnych Ogrodach Działkowych” Barbara Czapla zaprosiła nas na „Spotkanie z kulturą i sztuką w ROD”, spotkanie odbyło się 31 sierpnia 2022 roku od godz. 17:00 w naszej świetlicy tj.ROD ks. Przyłuskiego. Hasłem tegorocznego spotkania było „Działkowiec nie tylko kopie w ziemi, często z inną robotą się ożeni”.

Ze swoistą charyzmą pani Alicja Serba przeprowadziła nas przez meandry nie tylko sztuki użytkowej, ale także rękodzieła artystycznego.

Działkowcy z ogrodów ROD Chociszewskiego, ROD ks Przyłuskiego, ROD Roosevelta, ROD Zagajnik, Rod Koninko, ROD Słoneczny Stok, ROD Lotnictwa Polskiego i ROD 2 Armii Wojska Polskiego zaprezentowali to, czym się interesują, co jest dla nich ważne, czemu poświęcają wolne chwile. I tak mogliśmy podziwiać obrazy haftowane techniką krzyżykową , których wykonanie wymaga nie lada precyzji oraz cierpliwości, ponieważ jak powiedziała p. Alicja - „zgubienie jednego krzyżyka niweczy całe dzieło”, wymaga także doskonałego wzroku. Podziwialiśmy grafiki przedstawiające nieistniejące już historyczne zabudowania miasta Poznania. Działkowcy ROD ks. Przyłuskiego zaprezentowali fotografie zbioru dzwonków z całego świata, malarstwo, w tym pejzaże czy obraz inspirowany stylem kubistycznym. Nasza najmłodsza działkowczyni zaprezentowała serię portretów. Inną technikę malarską pokazali działkowcy ROD Zagajnik , których pejzaże, np. ambona myśliwego ucieszyły nasze oczy. Jedynym w swoim rodzaju pomysłem była instalacja ROD Słoneczny Stok zawierająca cały szereg eksponatów od artystycznych jak świątki poprzez cudowne bukiety na praktycznych i z pewnością bardzo smacznych skończywszy tj przetwory zamknięte w słojach czy cudownie rozpływające się w ustach rogaliki. Przedstawiono również wyroby typowo użytkowe wykonane ręcznie , szydełkiem - były to śliczne torebki, serwety większe i mniejsze, ale także zabawki – przytulanki dla dzieci (jeże, misie, lale) – ekspozycja m. in. ROD Rosevelta i ROD ks. Przyłuskiego. Jedna z działkowczyń wykonała z uprawianych przez siebie warzyw różnego rodzaju postacie, jak kogut, jeż, piesek.

„Spacer” wśród prezentowanych eksponatów podzielony był na trzy części, a po każdej z nich mogliśmy usłyszeć wiersze, zaśpiewać piosenki, czy wysłuchać ciekawych informacji.

Swoje wiersze zaprezentował pan Paweł Kuszczyński, pan Zbigniew Roth recytował nie tylko wiersze, ale uczył nas również piosenek „Nasze ROD-y” i „Sielsko anielsko w ROD”, pani Bożena Dziurdza z ROD Koninko  oprócz przepięknego stroju, który sama wykonała i zaprezentowała na sobie przedstawiła także swoją poezję, w tym wiersz "Moja miłość", który sama nazywa erotykiem działkowym.

 

O oprawę muzyczną zadbał działkowiec ROD Chociszewskiego pan Wojciech Szopka, dokumentację fotograficzną wykonał pan Andrzej Górczyński ROD Armii Poznań, który także prezentował wykonane przez siebie zdjęcia, natomiast dokumentację filmową wykonał redaktor tv Swarzędz pan Ryszard Tomaszewski.

Spotkanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Okręgowego Zarządu ROD w Poznaniu z panem Prezesem Zdzisławem Śliwą, który na koniec spotkania podziękował wszystkim wystawcom i uczestnikom spotkania, natomiast Pani Prezes Stowarzyszenia Barbara Czapla uhonorowała wszystkich wystawców wręczając im okolicznościowe podziękowania. Jak na prawdziwy wernisaż przystało zostaliśmy poczęstowani lampką szampana oraz słodkim ciastkiem.

 

Była to prawdziwa uczta dla ducha.

A za rok ... czujemy się zaproszeni na 10, jubileuszowe „Spotkanie z kulturą i sztuka w ROD”, oj będzie się działo…

Krystyna Woźniak
ROD im. ks. Przyłuskiego w  Poznaniu

Strona ROD im. ks. Przyłiuskiego, na której obejrzeć można zdjecia ze Spotkania z Kulturą i Sztuką w ROD

 

 

Galeria