Od 20.06 w sprzedaży lipcowy „Mój Ogródek”! Przeczytaj i poleć innym działkowcom!

2106.2023

W wydaniu lipcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele inspiracji i praktycznych porad ogrodniczych. Aby nie przeoczyć ważnych zadań, warto sięgnąć po nowy „Mój Ogródek” i zajrzeć na nasz portal www.mojogrodek.pl.

Lipiec to pełnia lata, cieszymy się bogactwem kolorów kwitnącej przyrody. W tym wydaniu zachęcamy do uprawy róż. Róże to niewątpliwie jedne z najcenniejszych ozdobnych krzewów, zachwycające wyjątkowej urody kwiatami o szlachetnym kształcie i nie bez powodu noszące przydomek królowych ogrodów. Zanim zabierzemy się za kupowanie roślin, warto więcej się dowiedzieć o ich potrzebach i możliwościach zastosowań w ogrodzie, a także o problemach w uprawie sięgając po „Przewodnik po różach”.

Jeśli macie warzywnik lub chcecie zacząć uprawę warzyw i ziół to nie możecie przeoczyć tych artykułów:

  • Zasady pielęgnacji późnych warzyw – Warzywa na późny zbiór zbieramy pod koniec sezonu wegetacyjnego, a czasem nawet zimą spod śniegu. Aby cieszyć się z udanych plonów, warto starannie je pielęgnować. Podpowiadamy jakie zabiegi należy prowadzić, aby zebrać zdrowe i obfite  plony. 

  • Pojedynki warzyw cz. 4 Ziemniak kontra batat – Warto jeść zdrowo i różnorodnie, uwzględniając w diecie rozmaite warzywa. Wybór pozornie podobnych do siebie pod różnymi względami gatunków jest dość duży. Dobrze więc je porównać… ziemniak czy batat? Zwycięzca pojedynku może być tylko jeden. Warto się dowiedzieć, jak rozstrzygnie się ten bój o pierwszeństwo na naszym stole. 

Jeśli interesują Was rośliny ozdobne i aranżacja działki polecamy:

  • Pojemnikowe krzewy – Krzewy na tarasach i balkonach są niezastąpione – po pierwsze, stanowią piękne akcenty dekoracyjne – wyróżniają naszą przestrzeń, dodatkowo, są mocnym akcentem kompozycyjnym, stanowiąc kontrastowe towarzystwo dla bylin i roślin jednorocznych, oraz stały, ale dynamiczny element aranżacji – są w donicy cały rok, ale jednocześnie zmieniają się w różnych porach. Radzimy jakie gatunki dobrać do naszych nasadzeń, by cieszyć się z nich jak najdłużej. 

  • Rabatowe giganty – Niebywałą atrakcją kompozycji ogrodowych są rośliny zielne, osiągające niespotykanie duże rozmiary. Już sama intensywność ich wzrostu w okresie wegetacji budzi zachwyt. Jednak nie tylko okazały wzrost jest ich atutem, ale także spektakularne kwiaty i liście. Podpowiadamy jakie gatunki uprawiać i jak najlepiej wykorzystywać w ogrodzie, aby cieszyć się z okazałych aranżacji. 

  • Arkadyjski ogród – Dla tych, którzy traktują ogrody jako możliwość podróży do krainy szczęśliwości, została stworzona Arkadia. Kto szuka typowego pałacowego blichtru i parterów kwiatowych, znajdzie je bliżej pałacu w Nieborowie. Miejsce to może być ciekawą inspiracją do aranżacji naszej działki lub ogrodu. 

Entuzjastom uprawy gatunków owocowych polecamy:

  • ABC zbiorów owoców – Środek lata to czas intensywnych zbiorów owoców. Trwają jeszcze zbiory jagody kamczackiej i truskawki. Jest pełnia dojrzewania świdośliwy, porzeczek, agrestu i malin. Zaczynamy zbiory borówki. Zbieramy też owoce z drzew – brzoskwini, czereśni, wiśni, a także wczesnych odmian śliw, jabłoni oraz grusz. Warto wiedzieć jak dobrze przeprowadzić zbiory, aby najlepiej wykorzystać plony. 

  • Owocowe trunki – Owoce pochodzące z naszej działki mogą być doskonałym surowcem do produkcji trunków o oryginalnym aromacie, smaku i barwie. Własnej produkcji specjały są nie tylko wyjątkowo smaczne, ale też zdrowe. Mogą stanowić rozgrzewający dodatek do kawy i herbaty. Można je dodawać do wypieków. Idealnie sprawdzą się jako oryginalne prezenty. Prezentujemy ciekawe przepisy na domowe nalewki i likiery. 

 

Galeria