SPRZĄTANIE ŚWIATA - akcja ta odbywa się nieprzerwanie od 30 lat pod nazwą World Cleanup Day

1409.2023

World Cleanup Day to największy na świecie ruch ekologiczny, angażujący 70 milionów osób.

W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja, pod nazwą "Sprzątanie świata - Polska", odbywa się co roku, począwszy od 1994. Sprzątanie Świata 2023 odbędzie się w dniach 16-17 września. W zeszłym roku zorganizowano ponad 4500 akcji sprzątania w całym kraju, uczestniczyli w nim  wolontariusze, młodzież, dorośli – ci którym zależy na ochronie środowiska, zbierano odpady z polskich plaż, lasów, parków.

Polska bierze udział w światowej imprezie z ramienia Fundacji Planet Heroes, która 16 września koordynuje zbiórki śmieci w całym kraju. Do polskiej edycji imprezy dołączają szkoły, firmy i władze kolejnych miast: sprzątać będzie Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Słupsk, Olsztyn, Kielce i wiele innych miast.

Polski Związek Działkowców w szerokim zakresie propaguje działania  ekologiczne, bezpieczne dla środowiska. Przyjęty został „Otwarty Program Klimatyczny PZD”. Celem programu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej w ramach upowszechniania wiedzy z zakresu ochrony środowiska oraz kształtowania postaw ekologicznych.

My działkowcy mamy dużo do zrobienia – spójrzmy w miejsca w ogrodzie, gdzie stoją kontenery na śmieci, może warto posprzątać teren wokół swojego Ogrodu usunąć niepotrzebne zarośla, które tylko gromadzą śmieci.  Podejdźmy do sprawy śmieci z odpowiedzialnością – bo większość tego co wrzucamy do kontenera można przekompostować i uzyskać za darmo nawóz, którym jest kompost. Mniejsza produkcja śmieci – to mniejszy wydatek za ich wywóz.

 

Apel do Zarządów  ROD, aby podczas weekendu 16.09–17.09 2023 r. zorganizowali akcję ,,sprzątania świata”, przecież nasz ogród, na którym uprawiamy swoją działkę to nasz mały świat.  W większości Ogrodów na pewno znajdą się chętni, którzy pozbierają to co inni  porozrzucali.

Zachęcamy do uporządkowania naszych wspólnych terenów. Prześlijcie do nas relacje z Waszej akcji i zdjęcia. Mam nadzieję, że te informacje zachęcą naszych działkowców do wspólnego dbania o nasze otoczenie.

 

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Bożenna Kaczmarek

Galeria