Ogrodowe „wczasy pod gruszą”

1706.2013

Blisko połowa Polaków spędza wakacje w domu (47%) – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy ubezpieczeniowej Mondial Assistance przeprowadzonych w maju 2013 roku. Prawie co 10 dorosły Polak nigdy nie był na wakacjach, a głównym powodem tej smutnej sytuacji jest brak pieniędzy. Jak wynika z przeprowadzonych badań urlop wakacyjny planują głównie młodzi mieszkańcy miast, w wieku 18-29 lat, mający wykształcenie średnie lub wyższe i o dochodzie gospodarstwa domowego przekraczającym 4,5 tys. zł. Co z resztą społeczeństwa? W czasach kryzysu ekonomicznego wielu rodzin po prostu  nie stać na drogie wyjazdy zagraniczne. W tym roku szacuje się, że ok. 18 milionów Polaków spędzi wakacje w betonowych ścianach swych domów.

Tymczasem od wielu lat w ogrodach organizowane są wczasy dla dzieci, młodzieży i seniorów. Tak jest m.in. w Płocku (ROD „Kościuszki”), Warszawie („ROD „Rakowiec”), Chodzieży (ROD „Powstańców Wielkopolskich”), Białymstoku (ROD „M. Kopernika”) czy w Nowym Tomyślu (ROD „K. Świerczewskiego”). Organizatorzy przygotowują dla wczasowiczów wiele ciekawych zajęć. Piesze wycieczki, wspólne posiłki oraz wypoczynek w ogrodach działkowych, to tylko niektóre z punktów programu wczasów. Uczestnicy mają okazje aktywnie spędzić czas, a także nawiązać nowe znajomości. To znakomita forma odpoczynku i aktywności, dlatego zachęcamy, by jak najwięcej ogrodów włączyło się w organizację wakacji dla mniej zamożnej części społeczeństwa. Z pewnością uda się także znaleźć sponsorów, którzy wspomogą ogrody w organizacji „wakacji pod gruszą”.

W Polsce jest wiele ogrodów, które posiadają odpowiednią infrastrukturę i przy niewielkim nakładzie pracy organizacyjnej mogłyby zorganizować taką formę wypoczynku. Gorąco zachęcamy do włączenia się w organizację wczasów w ROD. Pokażmy gościnność działkowców i piękno nie tylko ogrodów i działek, ale także serc!

Źródło: strona internetowa KR PZD