Czytajcie „działkowca”!

2207.2013

W okresie wakacyjnym działka i ogród kojarzą się nam zwykle z wypoczynkiem. Nie zapominajmy jednak, że przynajmniej niektóre  rośliny wymagają w tym czasie szczególnej pielęgnacji. Warto też zastanowić się nad zmianami w ogrodowej architekturze. Pomysłów i inspiracji z pewnością nie zabraknie w sierpniowym „działkowcu” który właśnie pojawił się w sprzedaży. A oprócz tego aktualne porady i przypomnienia ogrodnicze dotyczące m.in. najczęstszych problemów w uprawie oraz najważniejszych prac do wykonania. Poniżej przedstawiamy niektóre z tematów:

Lilie zachwycają swoją egzotyczną urodą i są prawdziwą ozdobą letnich rabat. Tak jak róża nazywana jest królową kwiatów, tak wyniosła lilia nosi miano ogrodowej arystokratki! Te wspaniałe rośliny dostępne są w niezliczonej ilości odmian. Jak nie zgubić się w tej urzekającej różnorodności i wybrać te najpiękniejsze, które jednocześnie sprawdzą się w warunkach działkowej uprawy?  Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Wśród krzewów i bylin jest wiele gatunków, które potrafią powtarzać kwitnienie w ciągu sezonu. Warto je poznać, ponieważ tworzą kwiatostany przez dwa do nawet czterech miesięcy! Jakimi zabiegami można wspomóc powtórne kwitnienie?

● Często chcemy dłużej zachować piękno kwitnących roślin, pomagają nam w tym gatunki, które można zasuszyć i stworzyć z nich potem efektowne kompozycje. Jakie rośliny najlepiej nadają się do tego? Jak można je zasuszać a nawet barwić?

● Pośród licznych, dostępnych na rynku gatunków bylin, na uwagę zasługują te najbardziej trwałe, które pozostaną na działce przez wiele lat, ciesząc nasze oczy obfitym kwitnieniem. Takie „żelazne” rośliny z pewnością was nie zawiodą. Warto je mieć!

Zacienione miejsca na działce są zwykle trudne do zagospodarowania, ale jest na to recepta. Odpowiednio dobrane rośliny cieniolubne doskonale radzą sobie w takich warunkach i potrafią skutecznie „ożywić” cień! Są one też znakomitą alternatywą dla trawnika, który w cienistych miejscach rzadko bywa atrakcyjny.

Małe kompozycje ogrodowe mogą wyglądać wyjątkowo pięknie i nie zajmują wiele miejsca. O czym należy pamiętać, aby uzyskać efektowną mini kompozycję? Jakie dobrać rośliny które sprawdzą się na niewielkiej przestrzeni i jakimi elementami  je uzupełnić?

● Latem, na działce szczególnego znaczenia nabierają elementy chroniące nas przed słońcem. Mogą być to np. konstrukcje pełniące rolę zadaszenia tarasu. Ich zaletą jest prostota i szybkość montażu. Takie nowoczesne zadaszenia można  wykonać samodzielnie! Oferta również na www.dzialkowiecsklep.pl

● Zbliżająca się jesień to dobra pora na modernizację działki. Warto już teraz o tym pomyśleć i przygotować szczegółowy plan, zrekultywować glebę oraz w miarę potrzeby przesadzić rośliny. Doradzamy jak sprawnie przeprowadzić te prace i uniknąć najczęstszych błędów!

● Ze świeżo zebranych ziół warto przygotować różnorodne, aromatyczne przetwory. Dowiedzcie się jak uzyskać wspaniałe ziołowe nalewki, wina, octy, oleje, pachnące herbatki a nawet kwiatowy miód na kaszel!

● Któż z nas nie lubi lawendy z jej charakterystycznym, szlachetnym aromatem. Oprócz typowych, fioletowoniebieskich odmian polecamy również te  białe albo różowe. W uprawie pojawiły się też nowe gatunki!

Świdośliwa zwana też borówką kanadyjską, to wciąż mało znany gatunek, a z pewnością zasługuje na szersze rozpowszechnienie! Wyróżnia się dużą odpornością na mróz, jest długowieczna i łatwa w uprawie, a jej owoce mają działanie regulujące pracę serca i obniżające nadciśnienie!

● Często po zbiorach owoców na wiśniach i czereśniach, zapominamy o wykonaniu cięcia letniego, a jest to zabieg, który poprawia kondycję drzew i przedłuża ich życie!  Poznajcie zasady cięcia prześwietlającego i odnawiającego w zależności od odmiany, wielkości i formy drzewa!

● Chcecie uzyskać więcej własnych iglaków? Koniec lata to dogodna pora na ich sadzonkowanie! Podajemy metody pozyskiwania, przygotowania i ukorzeniania sadzonek.

● Dla poszukujących ogrodniczych ciekawostek polecamy egzotyczne pepino – warzywo spokrewnione z pomidorem i papryką. Gatunek ten wytwarza owoce o wykwintnym smaku, przypominającym melona i mango, może być też wykorzystywany jako roślina ozdobna!

Jak układać kamienie? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Często  ten szlachetny materiał wykorzystywany jest w niewłaściwy sposób. Warto więc poznać zasady układania kamieni na skalniakach, murkach, ścieżkach czy  żwirowiskach!

● Koniec lata to odpowiednia pora na zbiór nasion kwiatów. Kiedy warto to robić? Jakie gatunki najlepiej się do tego nadają a jakich lepiej unikać? Jak zbierać i przechowywać nasiona?

● Latem chętnie biesiadujemy na działkach, a nieodłącznym atrybutem takich spotkań jest oczywiście grill. Warto jednak zadbać aby przygotowywane na nim smakołyki były całkiem zdrowe. Podajemy też przepisy na owocowe desery z grilla! Bogata oferta grilli i akcesoriów na www.dzialkowiecsklep.pl

Te i wiele innych, atrakcyjnych tematów tylko w sierpniowym   „działkowcu”! Zapraszamy do lektury!

My dobrze wiemy jak odmienić Twoją działkę!