Krajowe Dni Działkowca

2608.2013

 „Razem obronimy to, co stworzyliśmy” – to hasło, które towarzyszy tegorocznym Krajowym Dniom Działkowca, które odbędą się 31 sierpnia br. w ROD „Bemowo I” w Warszawie. W wydarzeniu weźmie udział ponad 500 działkowców z całego kraju, zaproszeni zostali także liczni goście.

Tegoroczne Dni Działkowca będę z pewnością wyjątkowe, podobnie jak cały miniony rok, w którym działkowcy bardziej niż na wypoczynku musieli skupić się na obronie ogrodów. Dni Działkowca będą  z pewnością doskonałą okazją do tego, by podsumować to, co udało się zrobić przez ostatnie dwanaście miesięcy. A co do tego, że działkowcy zrobili wiele, chyba nikt nie powinien mieć wątpliwości. Największym sukcesem jest z pewnością powstanie obywatelskiego projektu ustawy  o ROD oraz blisko milionowe poparcie, którego udzielili mu działkowcy. Nie bez znaczenia są też liczne listy  poparcia, które każdego dnia działkowcy konsekwentnie wysyłają do prezydenta RP, Marszałek Sejmu, premiera, a także posłów i senatorów. Bez tej aktywności projekt obywatelski nie miałby szans na zaistnienie w Sejmie. Dni Działkowca będą doskonałą okazją, by podziękować tym wszystkim, którzy z dużym zaangażowaniem i poświęceniem walczą o zachowanie ogrodów działkowych. Ponieważ w Sejmie nadal trwają prace nad nową ustawą działkową Dni Działkowca stwarzają też doskonałą okazję do zamanifestowania jedności i solidarności całego środowiska.

 Co jeszcze w programie?

Podczas Krajowych Dni Działkowca głos zabierze Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, a także zaproszeni goście i działkowcy. Wręczone zostaną także odznaczenia związkowe, oraz ogłoszone zostaną wyniki konkursów krajowych: „Kronika ROD-historia i dzień dzisiejszy oraz artyzm wykonania”, „Rodzinny Ogrod Działkowy 2013”, „Wzorowa Działka Roku 2013”, Ładny i Przyjazny Dom Działkowca 2013r.”, „Modernizacja działki Roku 2013”.

Trochę historii

Tradycja obchodów działkowego święta ma długą, bo ponad stuletnią tradycję. Podobne imprezy, w tym Europejski Dzień Działkowca, obchodzone są także w całej Europie. Przez lata dynamicznego rozwoju ogrodów działkowych były to święta przepełnione radością i nadzieją. Przez lata walki o istnienie ogrodów działkowych Dni Działkowca były również manifestacją jedności i determinacji w walce o utrwalone tradycją prawa, o rozwój ogrodów i wyrazem utożsamiania się ze swoją organizacją – Polskim Związkiem Działkowców.

Źródło: strona internetowa Krajowej Rady PZD